STAJ YAPMANIN KARİYERİMİZDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

STAJ YAPMANIN KARİYERİMİZDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

Uzun okul döneminin arkada bırakıldığı yaz tatilinde tüm sene öğrenilen bilgilerin pratiğe dökülebileceği bir ortamın yaratılması önemlidir. Bu yüzden okulda öğrenilen bilgilerin teoride kalmaması pratiğe dökülmesi için staj yapmak en uygun ortamdır. Çünkü uygulanmayan bilgiler bir süre sonra unutulmaya mahkûmdur. Staj yaparak işlerin nasıl işlediğini, iş ortamının getirdiği şartları, aynı proje etrafında toplanıp grup olarak çalışabilmeyi ve sorumluluk almanın bilincine varmak mümkündür.

Farklı alanlarda birden çok staj deneyimine sahip olmak ileride hangi alanda çalışmak isteyeceğinize karar vermede oldukça yol gösterici olacaktır. Ayrıca kariyer hedefi belirlemede, ne yapmayı isteyip istemediğinizin kararının verilmesinde,  iş tecrübesi kazanma ya da staj yapılan şirkette tam zamanlı bir çalışan olmada da işe yarayabilir. Bu sayede plan ve hedeflerin çalışmak istenilen alan üzerine kurulması daha fazla donanıma sahip olarak mezun olmada avantaj sağlayacaktır.

Sonuç olarak bakıldığında hiç iş tecrübesine sahip olmadan mezun olmak iş bulmada ciddi sorun yaratabilmektedir. Staj yaparak tecrübe edinmek profesyonellik gerektiren iş yaşamında neyi ne sebeple yaptığınızı bilmenizi ve bunu güzelce ifade edebilmenizi sağlayacaktır.

Sevgilerle…

Gizem Yavuz

 

 

Fotoğraf: The Intern-Stajyer Filmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir