YENİ ROLÜNÜZE HAZIR MISINIZ ?

YENİ ROLÜNÜZE HAZIR MISINIZ ?

Değişim, yeni bir liderin göreve başladığında diğer bireylerin aklına gelen ilk sorudur. Göreve başlanılan sürede liderin dışarıdan geçiş ve kurum içinde yapılan atamalar yoluyla gerçekleşmesi mümkündür. Fakat yeni bir liderin kendinden beklenen başarıyı gerçekleştirebilmek için karşılaştığı bazı zorluklarda söz konusudur.

Geçiş aşamasında olan yeni bir yöneticiye yapılan yatırım şirkete yapılan yatırım olarak adlandırılabilir. Liderlik gelişim programlarına önem veren şirketler bu gibi stratejilerle geçiş aşamasını olumlu kılabilmektedir. Liderlerin geçmişte yaptıklarını tekrarlamasının aksine yeni yetenek ve yetkinliklerini ortaya koyması başarıyı beraberinde getirecektir.

Bireyin yeni bir görev alması, farklı bir organizasyon şeması içinde bulunması ve merdivenin bir üst basamağına çıkmış olması birey için önem arz eder. Bu durumu en faydalı şekle dönüştürmek, en iyi şekilde uygulayabileceği stratejiler ortaya koymak gelecek dönemde göstereceği performans için yol gösterici olacaktır. Ayrıca yüksek iletişim potansiyeli, yeniliğe açıklık, pozitif tutum, özenli ve profesyonelliğe yakın olmak yeni bir role geçerken ve geçtikten sonraki süreçte önemli adımlar arasında yer almaktadır.

Yeni rolünüzün en önemli gerekleri olarak organizasyonun geçmişini, ürün ve hizmetlerin bulunduğu pazarı, sistem stratejilerini, beklenti ve fırsatlarına odaklanarak bu yönlerinizi geliştirmeye çalışmak muhtemel iyi sonuçlar doğuracaktır.

Sevgiler…

Gizem Yavuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir