MARKALARIN DEĞER KAZANMASINDA KURUMSAL İLETİŞİMİN ÖNEMİ

Konuk yazar olarak MARKALARIN DEĞER KAZANMASINDA KURUMSAL İLETİŞİMİN ÖNEMİ başlıklı yazıyı kaleme alan Sayın Gamze ŞATIROĞLU’na teşekkür ederiz.

 

MARKALARIN DEĞER KAZANMASINDA KURUMSAL İLETİŞİMİN ÖNEMİ

Gelişen teknolojiler ve rekabetin getirdiği şartlar markaları her geçen gün değişime ve kendilerini gelişmeye yöneltiyor. Günümüz rekabet ortamında başarılı olmak isteyen bir firma öncelikle ‘markasına’ yatırım yapmak zorunda. Bu noktada kurumsal iletişim markaların değer kazanmasında ciddi önem kazanıyor.

“Kurumsal İletişim” en yalın ifadeyle, kurumların karlılığını, varlığını ve itibarını sürdürebilmesi için temel amaçlarını, hedeflerini ve değerlerini doğru yöntem ve teknikleri kullanarak ilgili çevrelere aktarabilmesidir diyebilirim. Kurumsal iletişim amaca ulaşmada stratejik bir yönetim aracı olarak kullanılmalıdır. Özellikle son yıllarda kurumların kendilerini toplumun tüm kesimlerine anlatma ve tanıtma gerekliliği her zamankinden çok daha fazla ön plana çıkıyor. Markaların temellerinin sağlam olması açısından da kurumsal iletişimin önemi çok büyük. Kurumsal iletişim sayesinde bilinirlik sağlayan firmalar, temeli daha sağlam bir marka olma yolunda ilerliyor.

İletişim; duygu, düşünce, haber veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla, başka kişilere veya merkezlere iletilmesi, aktarılması, olarak bilinmektedir. Gelişen teknoloji ile küçülen bir dünyada yaşıyoruz diyebilirim. Dünyanın her yerinden haber akışı sağlayabiliyoruz.  Düşüncelerin ve bilgilerin anlam kazanmasının tek yolu paylaşımdır. Teknolojik gelişmelerle beraber bu değişime uyum sağlayıp benimseyen, iletişimi bir kültür haline getiren kurumlar, günümüz rekabetçi ortamında ayakta kalabileceklerdir. Çünkü iletişim sayesinde kurumlar kendilerini çeşitli kesimlere tanıtarak kurumla ilgili bir imaj oluşmasına katkı sağlayacak ve kalıcılığı yakalayacaklardır. Bu nedenle firmaların markalaşma sürecinde kurumsal iletişime önem vererek bu alanda yatırımlar yapmaları ve bu alanda yapılan çalışmaların sonuçlarının uzun vadede artan başarı getireceğini unutmamaları gerekir.

Gamze ŞATIROĞLU

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir