İŞ ARARKEN YAPILAN HATALAR

İş arama süreci heyecanlı ve stresli bir süreçtir. Bu süreci zorlaştıran ve uzamasına sebep olan bir takım hatalardan söz etmek istiyorum.

HEDEFSİZLİK

İster yeni mezun olun, ister tecrübeli biri; ne olmak, nerede olmak ve ne yapmak istediğinizi bilmiyorsanız gerçekten iş bulamazsınız. Önünüze gelen her ilana başvurursunuz. Hatta farkında olmadan aynı şirketin birbirinden alakasız bölümlerine bile, sonra da hiç birine cevap alamadığınızı görürsünüz. Bir işte çalışmaya başlasanız bile tatminsizlik veya kararsızlık sebebiyle ayrılır, yeniden iş aramaya koyulursunuz. Bu yüzden zamanınızı ne yaparak geçirmek istediğinize karar verin ve sadece o işle ilgili ilanlara başvuru yapın. Böylelikle hem kendi zamanınızı boşa harcamamış olursunuz hem de başkalarının.

ÖZ GEÇMİŞTEKİ HATALAR

Başvuru yaptığınız yerlerin, sizi merak edip yüz yüze görüşmeye davet etmesi için önemli bir kaynaktır öz geçmiş. Bunu iyi değerlendirmek için nasıl öz geçmiş hazırlamanız gerektiğini iyi araştırmalısınız. Birkaç öneride bulunmak gerekirse; bir öz geçmişte ilk önce bakılacak şeylerden biri imla kurallarına uygun olup olmadığıdır. Artık bunu söylemeye gerek var mı, bilmiyorum. Dilinizi doğru kullandığınızı göstermelisiniz. Bunun dışında; eğer yeni mezunsanız, üniversite sürecinde iş aramanızda fayda sağlayacak etkinlikler yapmış olmanızı umarak bu etkinliklerden bahsetmenizi öneririm. İş aramaya eliniz boş çıkmamalısınız. En azından gönüllü staj yapın ve oradaki tecrübelerinizi anlatın. Eğer zaten tecrübeli iseniz daha önce çalıştığınız yerlerdeki görevlerinizden bahsedin, başarılarınızı anlatın. Kitap okumak ve film izlemek dışında gerçek ve üretken olduğunuzu gösterebileceğiniz hobileriniz olsun. Bu hobilerinizi de öz geçmişinizde mutlaka belirtin. Öz geçmiş elbette bunlarla sınırlı değil, bu başka bir yazı konusu ama son olarak değinmek istediğim nokta: E-posta adresiniz adınız ve soyadınızdan oluşsun. Komik ya da saçma adresleri kullanmak oldukça ciddiyetsiz ve itici duruyor.

İŞ İLANLARI VE BAŞVURU

İş ilanlarını güncel olarak takip etmelisiniz. Size uygun olduğunu düşündüğünüz bir ilana başvuru yaptıktan sonra geri çekilip öylece aramalarını beklemeyin. Bunu her iş için yapamazsınız belki ama sizi heyecanlandıran ve gerçekten çalışmak istediğiniz bir yer olduğunda şansınızı zorlayabilirsiniz. O şirketi arayıp insan kaynaklarından işe alımları gerçekleştiren kişi ile görüşmek istediğinizi söyleyin. Önce adınızı ve soyadınızı söyleyerek kendinizi tanıtın. Daha sonra ilanlarda gördüğünüz “…” pozisyonu hakkında görüşmek istediğinizi, bunun için vakti olup olmadığını sorun. Vakti yoksa e-posta adresini isteyin. Konuşmaya devam etmek istediyse bu iş için ne kadar istekli ve uygun olduğunuzdan kısaca bahsedin. Yüz yüze görüşmek için bir şansınız olup olmayacağını sorun. Konuşmanın bu kadar ilerleyebilmesi büyük şans. Bu süre içinde oldukça nazik olmalı ve asla ısrarcı olmamalısınız. Eğer mail adresini aldıysanız, konu kısmına adınızı soyadınızı ve başvurduğunuz pozisyonun adını yazarak öz geçmişinizi mail yoluyla da iletin. Mailinizde, o iş için istekli ve uygun olduğunuzu belirten ön yazınızı yazmayı ihmal etmeyin.

GÖRÜŞMEYE/MÜLAKATA HAZIRLIKSIZ GİTMEK

Mülakata davet edildiğinizde bir arkadaşınızla buluşmaya gidiyor gibi gidemezsiniz. Kendinizi tanıtmaya gidiyorsunuz ve o işi istiyorsanız özen göstermek zorundasınız. Kıyafetiniz, saçınız, konuşmanız… Hepsi ölçülü ve uygun olmalı. Sorulacak sorular üç aşağı beş yukarı bellidir. Önceden hazırlık yapmalısınız. Ayna karşısında veya birinden yardım alarak mutlaka bir mülakat pratiği yapın. Bu her zaman işe yarar.

GÖRÜŞME/MÜLAKAT SONRASI İLGİSİZLİK

Başvurduğunuz ilanları ve yaptığınız görüşmeleri takip etmelisiniz. Özellikle bir mülakat sonrasında görüştüğünüz kişiye/kişilere, bir e-posta göndererek, davet ettikleri için mutlu olduğunuzu söyleyin ve teşekkür edin. Görüşme esnasında söylemeyi unuttuğunuz ama işe alınmanızda önemli olacağını düşündüğünüz bir ayrıntı var ise bu e-postada bunu da paylaşın.

 

Son olarak, kendinizle ve yeteneklerinizle ilgili yalanlar söylemeyin. Çalışacağınız şirketle ilgili yalan yanlış bilgiler alıp, işe başlayınca aslında söyledikleri gibi bir yer olmadığını görmek hayal kırıklığına uğramanıza neden olur. Empati yapın, sizi işe alan kişiye bunu yapmak istemezseniz.

 

ÖZGE İNCE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir