KARİYER YOLLARIM TAŞTAN İK ÇIKARDI BENİ BAŞTAN…

 

Kariyer ve ben; 20 li yaşlarımda düşünmeye vakit bulamadığım iki kelimeden ibaretti. Sırf eğlence olsun diye çalışmak istemek o yaşlarda büyük bir maceraya atılmaktı ve ben de sırf can sıkıntısından atıldım bir maceraya…

Çalışma hayatıma mavi yaka olarak başladığım o yıllarda insan kaynaklarında çalışan Emel Hanımın, olmayan kariyer planıma yön vereceğini kim nerden bilebilirdi ki? ‘Şilan, İnsan kaynaklarında çalışmayı hiç düşündün mü? ‘ sorusu öylesine girdiğim çalışma hayatında uzun ve meşakkatli bir yolun başlangıcı oldu benim için.  İçimden hıııı diyerek ‘Beni değerlendirmezler ki Emel hanım’ diye verdiğim cevapla kendimi tanımlayamadığımı tescillemişim o vakit. Belki o zaman benim için çok anlam ifade etmemişti bu soru ya da beni bugünlere getireceğini düşünmemiştim.  Ama bugünler de bu desteğin ne denli önemli olduğunu ve başkalarının kariyer hayatına yön vermenin anahtarı olduğunun farkına vardım diyebilirim.

Bu vesile ile uzun bir yola çıktım ve yola yanıma yol arkadaşları alarak devam ediyorum.

Bir yerden başlamak bu yol için ayağa kalkmaktır. Eğitim sürecini tamamladın veya hala devam ediyorsun bu süreç devam ededursun sen yola revan ol. Çalışma hayatına bir an önce adımını at ve çalışmaya başla.

Bundan sonra ki süreçte öncelikle kendinden başlamalısın. Kariyer planlamada dikkat etmeniz gereken ilk şey gerçekten ne yapmak istediğinize karar vermektir. Karar verdikten sonra yapmanız gereken işlemler sandığınızdan çok daha kolay olacaktır. Ne istediğinize karar vermenin yolu kendinizi tanımaktan geçer. Kim olduğunuzu, neleri yapmaktan zevk aldığınızı, bilgi ve becerilerinizi, başarılı olduğunuz alanları bilmelisiniz. Kendi kendinize yapacağınız değerlendirmelerin yanı sıra, çevrenizde size yakın olan insanlar da bu konuda size çok yardımcı olacaklardır. Bu tanımlamayı oturarak veya gezerek yapamazsınız. Çalışma ortamında yarattığınız tanımınız kadimdir. Yetkinlikleriniz yaptığınız iş ile açığa çıkacaktır.  Bu süreçte çalıştığınız yerde ki yöneticilerinizde bu anlamda kılavuz olacaktır size. Mutlaka örnek alacağınız kişiler olacaktır, bu kişilerin başarı hikâyeleri de yönünüzü bulmanıza ışık tutacaktır.

Dediğim gibi başta mavi yakalı olarak başladığım işimden arta kalan zamanda işten ayrılan Emel Hanımın yerine yeni biri bulunana kadar gönüllü olarak insan kaynaklarında çalışmak istediğimi bildirdim yöneticilerime. Bu talebim meraklı, girişken ve yeniliğe açık olduğum yanlarımı açığa çıkartmış olmalı ki, olumlu karşılandı. Mesaim bittikten sonra bir süre gönüllü olarak İnsan kaynaklarında çalıştım. Ofiste evrakları dosyalıyor, elimden geldiğince verilen işleri yapmaya çalışıyordum. Bu çalışmanın sonunu düşünmeden girmiştim bu yola. Belki iki gün sonra yeni biri gelecek ve insan kaynakları müdürü bana teşekkür edecekti. Benim için önemli olan bu dönemde kendimle tanışıyor olmam ve yaptığım iş ile yeteneklerimi keşfetmiş olmamdı.  Tabi farklı bir tecrübe ediniyor olmakta büyük bir şanstı. Bir süre kendi işimin uhdesinde hiçbir zorunluluğum yokken hem mavi yakalı hem beyaz yakalı olarak çalıştım.

Sadece kendi işime odaklanmak yeterli gelmediği için, farklı bir departmanda ki yapılan işi merak etme ve öğrenme isteği şirket içinde bana büyük değer kattı. Bunu her iki departman da çalıştığım süre içinde hissettim. Yöneticilerim sürekli bir şeyler öğretiyor ve ben her geçen gün bilgime bilgi katıyordum. Bir süre bu şekilde devam ettikten sonra insan kaynakları müdürü bundan sonra ki süreçte kendisiyle devam etmemi istemiş ve diğer yöneticilerim de bana bu fırsatı vermişlerdi. Böylelikle ilk sağlam ve etkili kariyer adımımı atmama vesile oldular.

Bundan sonrası çok daha önemliydi. Bir fırsat verilmişti ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek, çok çalışmak ve kendimi kanıtlamak gibi bir sınavım vardı. Artık ne iş yapmak istediğimi biliyordum. Kararlarımı bu doğrultuda alıyor, yaşamımı hedefime göre şekillendirebiliyordum.

Belli bir tecrübeyi kat ettiğim şu dönemlerde işime verdiğim değeri fark yaratarak göstermeyi yeğliyorum her zaman. En önemli bilgi kaynağım başkalarının deneyimleridir. Sürekli okumak, araştırmak, hala bilgiye aç olmak mesleğime olan heyecanımı canlı tutuyor.

Belki ben çok şanslıydım iş hayatında, belki kaderci davrandım bilinmez. Benim gibi şanslı olmayabilirsiniz. Kariyeriniz için kalemi kâğıdı elinize aldığınızda aşağıda belirttiğim detayları göz önünde bulundurursanız, rakipleriniz arasından sıyrılır ve kendi farkınızı ortaya koyarsınız.

  • İşe kendinizle başlayın. Kendinizi iyi tanıyın hayattaki önceliklerinize karar verin.
  • Çalışırken kendinizi tanımlayın.
  • Kariyeriniz ve yaşamınıza dair bir plan yapın.
  • Saygı duyduğunuz ve hayranı olduğunuz insanların hayatlarını kendinize örnek alın.
  • Yeni seçeneklere ve fırsatlara açık olun.
  • Meraklı, girişken ve değişime açık olun.
  • Kariyer hedefinizden vazgeçmeyin.

 

Benimde hedeflerim var, ama öyle büyük büyük unvanlara sahip olmak değil. Mesela her gün yaptığım işte kendime katabildiklerimdir hedefim. Bana verilen fırsatları imkânım oldukça başka insanlara vermek ve kariyerlerine yön vermektir. Kendime kattıklarımı bu mesleği gerçekten yapmak isteyenlere akıtmak başarılı kişiler olmalarını desteklemektir.

 

İşte benim hikâyem de bu. Her hikâye kendine özgüdür ve özgündür. Siz de başarınızla kendi hikâyenizin yaratıcısı olun…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir