EKİP ÇALIŞMASINA YATKIN MISINIZ?

Ekip, belirli hedeflere ulaşmak amacıyla değişik eğitime, yeteneğe ve fikirlere sahip kişilerin bir araya gelmesiyle oluşur. Son dönemlerde mülakatlarda sıkça sorulan sorulardan biridir: Ekip çalışmasına yatkın mısınız? Çünkü bireysel zeka ve yeteneklerin geri planda tutulduğu, ekip halinde çalışarak motivasyonu ve üretkenliği arttırmayı amaçladığımız bir dönemdeyiz.

 

Ekip çalışmasının tercih edilmesinin başlıca sebepleri;

 • Yapılacak olan iş için görev dağılımı yapmak ve farklı bakış açılarıyla konu hakkında fikir alışverişi yapmak; işin hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasını, zamandan tasarruf edilmesini sağlar.
 • Ekip çalışması, bireysel çalışmada yapılamayacak karmaşık işlerin kolayca sonuçlandırılmasını sağlar.
 • Ekipler, hissettikleri aidiyet duygusu sayesinde büyümeye ve gelişmeye katkıda bulunurlar.
 • Motivasyon artışı işin verimliliğini ve kalitesini arttırarak kurumsal gelişime fayda sağlar.

Ekip çalışmasının kazandırdıkları;

 • Motivasyonu arttırır. Ekip içerisinde uyum oluşturulduğu takdirde bireysel olarak motivasyon ve çalışma isteği iyi yönde gelişim sağlar.
 • Ekipte hissedilen sinerji kişinin sorumluluk duygusunu güçlendirir.
 • Birlikte ve uyum içerisinde hareket etme davranışı, bireyin toplum içerisinde kabulünü ve sosyal ilişkilerini güçlendirmesini sağlar.
 • Ön yargıdan uzaklaşmayı ve farklı fikirlere saygı duymayı sağlar.

Ekip çalışmasında karşılaşılabilecek olumsuzluklar;

 • Ekipten bir kişinin öne geçme isteği, bir ekibi başarısızlığa uğratan en önemli sebeplerdendir. Kabul edilmelidir ki; ekipte herkesin bir görevi var ve herkes o ekip için önemli. Sonuçta, bazen gol atan kişiden çok pası atan konuşulur. O yüzden herkesin, konumuna sahip çıkıp gereğini yerine getirmesi gerekmektedir.
 • Ekipten birisi bir yanlış yapmak üzereyken, arkadaşlarından birinin farkında olduğu halde susması büyük bir yanlıştır. Takımdaki herkes, aynı takımda ve aynı amaç için çalıştığının bilincinde olmalı ve birbirinin arkasını kollamalıdır.
 • Sadece iş ilişkisi kurmak motivasyonu azaltabilir. Hatta takımda bireysel sorunlar yaşamak motivasyonun tamamen bitmesine sebep olur. Ekibin birbiriyle arkadaş olabilmesi ve sosyal ortamlarda birlikte vakit geçirmesi, işi severek yapmasını kolaylaştırır. Eğer ortada bir problem var ise, kurulan yakınlık sayesinde daha rahat konuşularak çözülür.

İnsan tek başına çalışırken de başarılı olur, ama “birlikten kuvvet doğar”.  Etkili bir takım çalışması için iyi bir yönetici ve birbirine sahip çıkmaya hazır oyuncular gerekir. Herkesin çalışması mutlaktır; kimi fikir üretir, kimi motivasyonu sağlar, kimi ise büyük satışları sonuçlandırır. Ortaya büyük bir başarı çıkar ve takım çalışmasının en güzel yanı da o başarının parçası olmaktır.

Peki siz… Takım çalışmasına yatkın mısınız?

 

Özge İnce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir