Mutlu Olmanın Kuralı Var mıdır ?

Herkese göre mutluluk anlayışı farklıdır. Kimine göre çok para kazanmak,  kimine göre sağlıklı  ve mutlu bir evlilik yada  almak istediği bir ev, araba olabilir. Sadece huzurlu olmakta  mutlu olmak için yeterli sayılabilir.  Bence tam anlamıyla  mutluluğun bir kuralı, formülü yoktur.

Eskiden daha mutlu insanlardık, gözümüz toktu. Şimdi  daha çok maddi şeylerle mutlu olmaya çalışıyoruz. Cebimizde yada banka hesabımızda para var ise mutluyuz yoksa dünyanın en mutsuz insanıyız. Peki neden böyle oldu? Mutluluk kuralı mı değişti? Dünya değişiyor, teknoloji ilerliyor, evler büyüyor,araba alıyoruz,ev alıyoruz. Eskiden bir tane manto ile kışı geçirirken şimdi en az 4 tane daha var, yine yetmiyor … Gözümüz aç, haliyle ruhumuzda öyle. İnternette gezinirken eskiye dair paylaşımlar gördüğümüzde ister istemez iç geçiriyoruz bunun nedeni nedir ? Eskiden her şeyi almak daha zordu, alım gücü daha kısıtlıydı. Her şeyin kıymeti bilinirdi. Şimdi, maalesef böyle şeyleri unuttuk.

Hayatın içinde kaybolduk . Artık daha çok çalışıyoruz. Daha çok yoruluyoruz. Daha çok harcıyoruz.  Hala birçoğumuz mutsuz…

Dışarıda gördüğümüzde kafamızı çevirdiğimiz arkadaşımız sosyal medya hesaplarımızda ekli ,aslında bizleri bu denli yozlaştıran ve mutsuzlardan teknoloji oldu. Tabii ki tüm suç teknolojinin değil.            Biz kapılıp gittik bu aleme ,her şeyi her anı fotoğraflayıp ve yükledik. Aslında sosyal medya; yaşantımıza yön verir oldu. Orada gördüğümüz hayatlara eşyalara,insanlara özeniyoruz ve bunu gerçekleştiremediğimizde  kendimizi suçluyor ve mutsuzluğa devam ediyoruz . Mutlu olmak o kadar kolay ki bunu bizler zorlaştırıyoruz. Evet hayat zor,hayat pahalı,savaşlar,işsizlik ,gelecek kaygısı ,hastalıklar var.  Bunlar hep vardi ve dünya döndüğü surece olacak o yüzden kısacık ve zor hayatımızda birazda gerçek mutluluğa bakalım. Bir sokak köpeği yada kedinin başını okşadığımızda gözlerindeki mutluluk ne kadar güzel!  Küçük bir çocukla sohbet edip oynadığımızda onun ne kadar mutlu olduğunu görmek;  paha biçilmezdir.

İşte bu yüzden mutluluk aslinda çok kolay

Daha az telefon kullan.

Daha çok insanlarla vakit geçir!

Daha az internet kullan.

Daha çok kitap oku!

Daha az televizyon izle.

Daha çok ailenle ve sevdiklerinle vakit geçir !

Liste, herkesin hayatına ve zevklerine göre çoğaltabilir.

Hayat bu kadar zor iken birde biz bunu kendimize iyice zorlaştırmaktadır

Sevgiler ,

Deniz IŞILDAK UZAN

 

Mutlu Olmanın Kuralı Var mıdır ?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir