Üst Yönetimin Kararlarında İK’nın Etkisi?

Organizasyon şemalarına baktığımız zaman İK yöneticilerinin genellikle ikinci satırda yer aldığını görürüz. Yani mevcut organizasyonun en üst yöneticisine bağlı olarak çalışırlar ki olması gereken de budur. İnsan ile ilgili alınan kararların içerisinde olması gereken İK’nın organizasyon şemasındaki yeri de bu şekilde konumlanmalıdır.

Bazı firmalarda İK’nın şef, ekip lideri, yönetici gibi ünvanlar ile çalıştığını, finans veya muhasebe departmanına bağlı olduğunu, tek kişiden oluştuğunu ( sadece bordro ve özlük işleri yaptığını söylememe gerek yok ) görürüz. Takdir edersiniz ki böyle bir yapılanması olan İK’nın, yönetimin kararlarında etkili olduğundan söz etmek mümkün olmaz, aksine yönetim İK’nın kararlarını etkiler. Büyüklüğü ne olursa olsun tüm firmalarda İK yapılanması en düşük “müdür” seviyesinde olmalıdır.

Stratejik ortak olarak bahsettiğimiz İK’nın, kararların içerisinde olması gerekir. Üst yönetim refleks olarak hızlı karar almak ve hızlı hareket etmek mantığı ile çalışır. Bakıldığında bu durum aslında normal karşılanabilir çünkü sürekli konuşulan “Rekabetin Yoğun Olduğu İş Dünyasında” hız belki de hayatta kalmak için gereken becerilerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Organizasyonun birçok fonksiyonu ile ilgili satış, üretim, finans bu kararların alındığına şahit olmuş ya da duymuşsunuzdur. Aynı hızlı kararlar İK konularında da alınmalı mıdır? İşte bu noktada düşünmek gerekiyor.

Yönetim tarafından alınan tüm kararların içeride yani çalışanlar üzerinde pozitif veya negatif etkisi olacaktır. Bu noktada İK’ya düşen görev; duygu ve tansiyon yönetimini gerçekleştirmesi, kararların açıklanmasından önce yönetime koçluk yapması, kararların etkisini simüle ederek riskleri veya artıları göstermesi beklenir. İnsan ile ilgili karar almadan önce iki defa düşünmekte fayda var. Yanlış alınan bir karar ile para kaybedebilirsiniz. Aynı zamanda bu yanlıştan dönerek daha fazla kazanma şansı yaratabilirsiniz. İnsanı kaybettiğiniz zaman ne yaparsanız yapın tekrar aynı güveni kazanmak mümkün değildir.

Başarılı İK yöneticilerinin şu özellikleri taşıması gerektiğini düşünüyorum ve üst yönetiminde beklentisinin bu olduğuna inanıyorum;

  • Bilgi
  • Farkındalık
  • Cesaret
  • Vizyon
  • Karizma
  • İletişim

 

 

Emre Çakmakçı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir