THE SECRET KİTABI VE ÖĞRETİLERİ 

Kitabın çıktığı dönemde; çok okunan, ülkemizde çok konuşulan ve hala konuşulmaya devam eden ve herkesin fikri olan kitap The Secret (Sır) ,filmi bile çekildi. Kabul edelim ki, hepimiz ‘sır’ denildiğinde, ana fikri denedik ve biliyoruz.

Bir de bundan rant sağlayanlar oldu tabi ki; David Schirmer, (sözde) üstadlar da türedi. Çok ciddi rant elde ettiler. Zengin olmanın sırrı eğitimlerinde sırla tanışmasından ve hayatının değişmesinden bahsediyor ve sizinle paylaşıyordu. Üstüne zincir grup bile kurdu kitap satışı üyeler.

Ünlü gazeteci Ayşe Arman (ki ben fanıyım!  Her sosyal platformda takip ediyorum kendisini:)) Türkiye’ deki yayıncısından destek alarak Rhonda Byrnes ile (mail yolu ile) söyleşi yapıyor ve gazetesinde yayınlıyor. Sonradan anlaşılıyor ki; Rhonda  tatilde, cevapları gönderen Rhonda değil!   (24.06.2007 tarihli yazısında anlatıyor olayı http://www.hurriyet.com.tr/dolandirildim-kandirildim-aldatildim-6767931 )

Hepimiz sadece düşünerek isteyerek bir şeylerin olmasını isteriz. Ütopik, ama bir o kadar güzel! Hepimiz doğru olduğuna, bir şekilde inanmak istiyoruz. Ama bizim düşünürlerimiz, Anadolu insanı hep bunu öğütlemez mi?

Olumlu Düşün!   Güzel düşün!   İyi düşün, iyi olsun…

Mevlana der ki;

“- Kışın yüzü soğuktur ama şefkatlidir. Yaz gülümser ama yakar, kavurur. Darlık geldi mi onda genişlik görmeye bak.”

“- Kötüye yormak ve vehim yapmak, insanı derdi yokken bile hasta eder. Onun için olaylara iyi bak.”

Şems der ki;

“- Şu dünya bir dağ gibidir. Ona nasıl seslenirsen, o da sana sesleri öyle aksettirir. Ağzından hayırlı laf çıkarsa, hayırlı laf yankılanır. Şer çıkarsa, sana gerisin geri şer yankılanır.”

”Allah’ın sırrı sensin, kalbine yolculuk et.”

Mevlana’yı severim, ama Şems’e aşığım!

Buradan tespitle derim ki;

 

  • Olumlu düşün.
  • Hayatta insanlara güven ama tedbir al.
  • Hayatta, en çok kendine güven, kendine yaslan. Bir tek sen kendine sırtını dönemezsin. Zor gününde kimse seni senden çok düşünemez.
  • Düzenli namaz kıl / meditasyon yap.
  • Anda yaşamayı alışkanlık edin. “-Geçmiş geçti, senin hayal ettiğin gelecek ise belki hiç gelmeyecek ama elinde olan yalnızca bugün, kıymetini bil!”.
  • Hayatı bir yolculuk ve eğitim süreci olarak gör. Ama her zaman öğretmediği yerden sorduğunu bil. Onun özelliği soruları sana öğretmek için sorması. Sadece süreç olarak gör, gül ve geç.
  • Stres zamanları için nefes teknikleri, telkin sözcükleri tespit et ve düzenli uygula.
  • Hayatta istediğin şeyler için çaba göster, ama olmaları için sabır göstermeyi ihmal etme.
  • Olmadıklarında planlarını ona göre revize et.

 

 Herkes düşer, ama ayağa ne kadar sürede kalktığınız farkınızı belirler. Unutmayın; insanlar suya düştüğü için değil, suyun üstüne çıkamadıkları için boğulurlar…

 

Yeterli gelmedi ise, kitabımıza geri dönelim kısa notlar ile üzerinden geçelim isterseniz,

 

Hangi yolu seçerseniz, seçin. Ama hayatta anda yaşamayı ve olaylara her zaman olumlu bakmayı ihmal etmeyin, mutlu kalın.

 

                                                                                                                    Elif NAK

                                                                                                                                                            

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir