MÜKEMMEL İŞ YERİ

Hepimiz zamanımızın çoğunu çalışarak geçiriyoruz. Para, başarı, kariyer ya da statü için çalışıyoruz. Çalışıyoruz ama sevdiğimiz işleri yapabiliyor muyuz? Yaptığımız işleri sevebiliyor muyuz? Peki ya iş yerlerimiz? Çalışmak için doğru yeri bulabildik mi? Cevabı ‘evet’ olanların azınlıkta olduğunu düşünüyorum.

Herkes mükemmel bir iş yeri düşler. ‘İşe geç gideyim, erken çıkayım, cumartesi günleri çalışmayayım. İş arkadaşlarımla aram çok iyi olsun, yaptığım işlerde problem çıkmasın. Çok yoğun çalışmayayım ama aynı zamanda boş kalıp sıkılmayayım. Müdürümle / patronumla iyi anlaşayım. Maaşım da yüksek olsun…’

Bütün ölçütlerin aynı anda tek bir yerde bulunduğunu ne gördüm ne duydum. Çünkü mükemmel iş yeri diye bir yer yok, ama mutlu çalışanlar ve huzurlu iş ortamları var. Bu da demek oluyor ki mutlu bir şekilde çalışmak için mükemmeli aramaya gerek yok. Mutlu olma potansiyeli bizim içimizde var zaten.

İş yeri ile ilgili ihtiyacımız olan şeyler çok basit: Makul şartlar. Bu şartlar kişiden kişiye değişir elbette. Ama herkesin; çalışma şartları, izin zamanları ve maaşları ile ilgili standartları ortaktır. Sonuçta herkes hak ettiğini almak ister. Genelde bu ölçütlere sahip olmak, ‘mutlu çalışan’ olmak için yeterlidir.

Hemen hemen herkes çalıştığı yer ile ilgili bir sürü olumsuzluğu sıralayabilir. Bunlar genelde dışarıdan bakan için küçük, çalışan için katlanılmaz durumlardır. Muhakkak ciddi sorunlar yaşayanlar var, bu kişiler için gereken tek çözüm şüphesiz; iş değişikliğidir. Fakat gerçekten küçük sorunları olanlar ne yapmalı? Öncelikle şunu kabul edelim: Nerede çalışırsanız çalışın daha iyi yerler hep var olacak. Bu yüzden bir düşünün: Çalışma şartlarınız, maaşınız ve yasal haklarınız sizi tatmin ediyor mu? Bu standart konular olması gerektiği gibiyse diğer sıkıntılarınızın çözümü sizde. Yaşadığınız problemleri belirleyin ve rahatsızlık duyduğunuzu, konunun ilgilisiyle paylaşın. Yani düzeltmeye çalışın.

Beklentilerinizi ve yaşam standartlarınızı karşılayabilen iş yeri doğru iş yeridir. Sabah gönül rahatlığıyla gittiğiniz, günü huzurla bitirdiğiniz yer doğru yerdir. Bu iş yeri, şu an hakkında şikâyetler sıraladığınız yer bile olabilir. Sadece analiz edin, sorunları belirleyin ve çözüme gidin. Çünkü küçük bir adım atarak önünüze çıkan engellerden kurtulabilir ve herhangi bir iş yeri değişikliğine ihtiyaç duymadan çalıştığınız yerde mutluluğu bulabilirsiniz.

Özge İnce

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir