OKUMAK BİZE İYİ GELECEK !!!

Evet başlıkta da belirttiğim gibi; okumak bize iyi gelecek. Okumak derken eğitim hayatımıza devam etmek değil, tabii ki eğitim-öğretim çok önemli ama bahsetmek istediğim okuldaki eğitim değil. Millet olarak okumayı pek sevmiyoruz bu kanıtlanmış bir gerçek. Soruyorum hepimize; ne zaman bir kitabevinin dolup taştığını gördük? Dikkat ederseniz AVM’lerde kitabevleri genelde en üst katta olur bunun sebebini hiç düşündük mü? Acaba en son ne zaman kitap, dergi ya da basılı gazete okuduk? Yoksa günlük okuma rutinimiz Twitter, Instagram iletilerinden ibaret mi? Bunun cevabını dürüstçe kendimize vermeliyiz çünkü herkesi kandırabiliriz ama kendimizi asla…

Cevap evet ise durum vahim demektir. Tamam, anlıyorum çoğu kitap telif haklarından dolayı yüksek fiyatta olduğu için buna bütçe ayırmak istemiyoruz. Ama telefonumuza gelen bir indirim mesajının ardından mağazalara koşmuyor muyuz? Demek ki kitap içinde bütçe ayırabiliriz. Şimdi diyeceksiniz ki insanların tercihlerine karışamayız, kimseyi kitap,dergi oku diye zorlayamayız. Evet bu doğru, tercih meselesi ama düzenli okuma alışkanlığı olmayan kişilerin pek çok şeyi kaçırdığını da bilmeliyiz.

Mesela bununla ilgili yapılan bir sürü araştırma var. Vücudumuzdaki diğer tüm kaslarımız gibi beynimizin de güçlü ve sağlıklı kalması gerekir. Okuduğumuz zaman aslında birçok hastalıktan da korunmuş oluyoruz. Alzheimer, bunama, depresyon gibi. Düşünüyoruz, düşündükçe beyin jimnastiği yapıyoruz, okuyunca aklımızdaki düşünceler dağılıyor haliyle depresyona, çöküşe iyi geliyor.  Daha ne istiyoruz o zaman? Yapmamız gereken bol bol okumak; kitap, dergi, gazete, elimize ne geçerse okumak. Çünkü gerçekten okumak insana her anlamda o kadar faydalı ki! Konuşmamıza, düşüncelerimize, hayata bakış açımıza, kendimizi geliştirmemize, kendimizi tanımamıza iyi geliyor. Tabii bu örnekler çoğaltılabilir. Strese de çok iyi geliyor, malum günümüzde herkes stresli, herkes sinirli. İş hayatımızda, özel ya da günlük hayatımızda birçok sorunla karşılaşabiliyoruz ama mükemmel bir hikâye okuduğumuz zaman en azından bir süreliğine de olsa o gerilimden çıkıyoruz ve biraz daha sakin olmaya ve düşünmeye başlıyoruz.

Yukarıda söylediğim gibi okuduğumuz zaman ister istemez bu bizim hayatımıza yansıyacaktır. Okuduklarımız az da olsa aklımızda kalır ve çok ilginçtir ki bunları ne zaman ve nasıl kullanacağımızı bilemeyiz. Biraz geçmişe gidelim lisede gördüğümüz trigonometri konuları gibi; o zaman da hep bunu derdik; ben hayatımın neresinde kullanacağım, diye. Ama elbet bir gün bir yerde karşımıza çıkıyor. Ne kadar çok okursak dünyaya bakış açımız da bir o kadar farklı olur ve donanımlı oluruz, bilgi dağarcığımız gelişir, her şeye sorgusuz sualsiz inanmayız, sorgular düşünürüz neden nasıl diye. Çözüm odaklı düşünmeye başlarız, bir süre sonra hani o polisiye romanlardaki katili merak ederiz ya satırları okurken bir yandan da düşünürüz kurgulamaya çalışırız işte tam da bu olması gereken şey.

Yazdığım, vermeye çalıştığım örneklere birçok şey eklenebilir ama sözün özü okumamız gerek gerçekten okumamız gerek, çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmamız lazım bunun için de önce bizlerin okuması gerek. Çünkü çocuklar anne babayı rol model alır herkesten önce.

Hadi şimdi başlayalım, evet hemen şimdi! Bu yazıyı nerede okursan oku eline bir kitap al ya da telefonundan ilgini çekecek bir yazıyı aç, benim için değil kendin için. Çünkü insan ne yaparsa  kendisine yapar. Çünkü okumak bize iyi gelecek!

Sevgiler.

Deniz IŞILDAK UZAN

OKUMAK BİZE İYİ GELECEK !!!” için 4 yorum

  1. Okumak bilgi sahibi olmak insanda olumlu yönde karakter değişikliğine sebep oluyor. Okumak güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir