Bu İşlerin mutlulukla bir ilgisi olmalı!

Bu İşlerin mutlulukla bir ilgisi olmalı!

Hayatımızın devamlılığını sağlayabilmek için çalışmak mecburi bir durumdur ve günlük vaktimizin çoğunu bu mecburiyet için harcıyoruz. Bu yüzdendir ki iş hayatında mutluluk önemli bir unsur haline geliyor. Yapılan çalışmalarda gösteriyor ki mutluluk iş verimini de olumlu yönde etkiliyor.

Arbejdsglæde.’’ Bu da ne ? ‘’dediğinizi duyar gibiyim. Danca’da “İş” anlamına gelen arbejde ve “mutluluk” manasındaki glæde kelimelerinin birleşimi olan arbejdsglæde “iş yerinde mutluluk” demek. Başka bir dilde de böyle bir kelime olmadığı söyleniyor. Demek oluyor ki Danimarkalılardan başkası işte o kadar mutlu olmamış ki hadi bunun için bir kelime türetelim deme ihtiyacı duymamışlar.

Evet arkadaşlar Danimarkalılar hem çalışmayı hem de mutlu olmayı zirvede yaşayan bir millet. Başarmışlar. Bizim ülkemizde çoğu insan için hayal olan bir konu bu maalesef. Elbette bu sadece çalışan ya da işverenle alakalı değil, gerçek mutluluk hiçbir zaman tek taraflı sağlanamaz. Hep veren taraf olmak ya da hep alan taraf olmak mutluluğu sürekli hale getirmez. Birlikte sağlanan bir değerdir mutluluk.

Mutlu olmak kendinizi tanımakla da ilintili bir kavram. Daha yolun başındaysanız eğer işe kendinizi tanımakla başlamalısınız. Sizi mutlu eden sebepleri bilmelisiniz. Ne aradığınızı ne istediğinizi bilmelisiniz ki bu yolda yürürken mutlu olun.

Eğer bu yola çıktıysanız ve mutsuzsanız iş yerinde mutlu olmak için sizlere Mutluluk Uzmanı Alexander Kjerulf’tan 5 tavsiye:

1. İnsanları övün. İnsanların çıkardığı iyi işleri övmek onları mutlu etmenin en basit ve etkili yoludur.
2. “Merhaba” deyin. Birçok iş yerinde insanlar iş arkadaşlarına “merhaba” dememek gibi bir alışkanlık geliştiriyor. Ufak bir tavsiye: Göz teması kurun, karşınızdaki kişiye ismiyle hitap edin ve sevinçle selam verin.
3. İş yerinde sebepsiz bir iyilik yapın. İş arkadaşlarınızdan biri için güzel bir sürpriz hazırlayın. Bir kahve ısmarlayın ya da masasına belli etmeden şekerlemeler bırakın.
4. Kendinize vakit ayırın. Her iş günü kendinize mutlaka beş dakika ayırın. Rahatsız edilmeyeceğiniz, telefonunuzun çalmayacağı ve kimsenin size soru sormayacağı bir beş dakikadan bahsediyorum. Zihninizi boşaltıp stres atabilir ve kendinize son derece basit bir soru sorabilirsiniz: “Bugün nasılım?”
5. Gerekli görüyorsanız istifa edin. İşiniz kötüyse ve iyileşeceğine dair pek umudunuz yoksa istifa edip sizi daha mutlu edecek bir iş bulun.

Gördüğünüz gibi mutlu olmak zor değil aslında, bazen bir gülümseme, bazen tek bir kelime, bu da bizim elimizde, dilimizde.

Eğer 5.tavsiyeye uyacaksanız, çalışırken iş bulmanın, işsizken iş bulmaktan daha kolay olduğu gerçeğini unutmayın. Önce yeni işinizi ayarlayın, sonra basın istifayı.

Mutluluk sizinle olsun…

Yusuf Çakmak (Editör)

KAYNAKÇA

https://www.skylife.com/tr/2016-09/danimarkalilarin-is-yerinde-mutluluk-sirri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir