2017 İŞ ARAMA TRENDLERİ

2017 İŞ ARAMA TRENDLERİ

İşsizlik sürecinde canınızı sıkan “hala mı bulamadın? Canım yaa, bu zamanda iş bulmak çok zor” söylemlerine inat iş arama sürecinde başarıya götürecek trendleri sizler için araştırdım.

1. İş aramak için en uygun zamanlamayı kaçırma!
Araştırmalara göre 1 Ocak, yani yılın ilk günü en çok iş aranan zaman dilimi. Şirketlerin yeni yıl işe alım planlarının belirlenmesi nedeniyle bu ay içerisinde CV görüntüleme de daha sık yapılıyor.

2. İş nerede biz orada
Büyük şehirlerde iş potansiyeli yüksek olsa da aynı orandaki insan popülasyonu nedeniyle iş arama sürecinin çok daha sancılı, çoğu zaman da olumsuz yaşandığı bir gerçek. Büyük şehirde yaşama ısrarı yerine mutlu olunabilecek, kişiyi geliştirebilecek farklı lokasyonlardaki işlere odaklanmak önemli. Büyük şehirlerin yasam masrafları açısından da son derece yıpratıcı olabildiğini unutmamak gerekiyor.

3. İlanların iş tanımını iyi okuyun
Dikkatle incelenmeyen bir işe uygun ve dikkat çekici bir başvuru yapabilmek çok zor. Adaylar bazen sadece yapılan özensiz başvuru nedeniyle bile ret alabiliyor.

4. Çalışanlarının kişisel gelişimine önem veren firmaları araştırın
Yeni dönemin getirdiği ve çok önemli olan bir diğer trend de çalışan gelişimiyle ilgili. Kişisel ve teknik gelişim söz konusu olduğunda şirketlerin çalışanlarına katkı sağlayacak eğitimler düzenlemesi ve stratejiler geliştirmesi gerekiyor. Bunu yapan şirketleri tercih etmek çok önemli. Çalışanına değer veren bir kurumda çalışmak ilk önceliklerden biri olmalı.

5. Teknolojiye ayak uyduran güncel CV
Her alanda olduğu gibi CV’ler söz konusu olduğunda da sürekli yeni güncellemeler, yapılandırmalar ve özellikler devreye giriyor. Bu dünyayı iyi takip etmek çok önemli. Özgeçmişin evrimini gün be gün izlemek ve iş arama sürecine her zaman güncel bir CV ile katılmak gerekiyor. Eğer işverenler artık CV yerine videolu iş görüşmesi istiyor ve online sistemleri uyguluyorsa aday için bu kapının arkasında kalmamak kritik.

6. Sosyal medya hesapları ve iş arama sitelerine üye olarak, blog yazıları yazarak arama motorlarında görünür olun.

Artık kuralları teknoloji tarafından belirlenen tamamen dijital bir çağın içine girdik denebilir. Zaman geçtikçe bu kurallar daha da önemli olacak. Dijital dünyada başarılı bir iş araması süreci adına görünür olmak,farklı sosyal medya hesaplarına ve iş arama sitelerine üye olmak, hatta ve hatta bir blog ya da web sitesi sahibi olmak işverenin size kolayca ulaşması ve iş bulma sürecini kolaylaştırması açısından son derece önemli.

Nurgül KADAYIFÇI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir