MO-Tİ-VAS-YON

MO-Tİ-VAS-YON
”Bir işi yapmak için içimizde duyduğumuz güçlü istek” motivasyondur. Psikoloji dilinde ”güdü” dediğimiz ”motivasyon” ne kadar güçlüyse bir işi yapma gücümüz o kadar artar.
«Siz kendinize inanırsanız, başkaları da inanır.»
Kendini motive eden birey gelişmeye açıktır.
Gelişmenin değişme olduğunu ve değişmenin de bilinenden bilinmeyene atlayarak riskler içerdiğini kabul eder.
Zamanı yeniden yapılandırmanın ve onu verimli kullanmanın başlı başına motive edici bir yardım olduğunu göreceksiniz.
Hadi şimdi kalem ve kâğıt hazırlayalım. Kâğıdı ortadan çizgi ile ikiye ayıralım; hayatımıza anlam katan her türlü vaka için artı hayatımızı olumsuzluklara çeviren her türlü vaka içinse eksi yazalım. Bakalım bu yapmış olduğumuz çalışma motivasyonumuzu arttırmak için hangi pencereden bakmamızı sağlayacak. Özel hayatınız, iş hayatınız, arkadaş çevreniz, maddi durumunuz vb. örnekler sıralayabiliriz. Yapmamız gereken bir şeyleri değiştirmek için nereden başlamamız gerektiğini bilmek.
Siz önce kendinize inanın. Bugüne kadar okumuş olduğumuz kişisel gelişim kitaplarında rol modeller vardı. Hatırlayın gazeteden yeteneksiz olduğu için kovulan Walt Disney; hiç inancını yitirmediği için şuan kendine ait dünyanın en büyük medya şirketine sahip oldu. Bu ve buna benzer o kadar çok rol modelimiz var ki. Önemli olan sizin ne düşündüğünüz ve hangi penceren bakacağınız. İçten motive olan kişi düşünceyi eyleme dönüştürür: hedeflerini belirler ve onlara ulaşmak için harekete geçer.
“Kendiniz dahil her şey hakkında olumlu düşünün”.
Psikologlar, olumsuz düşüncelerin kişinin moralini, yaratıcılığını ve yaşama sevincini yok ettiğini ve gelişim potansiyelini büyük ölçüde sınırladığını kanıtlamışlardır. Japon Bilim Adamı Dr.Masaru Emoto yapmış olduğu su deneyinde bunu gözler önüne serdi.
“Her zaman, yapabileceğinizin en iyisini yapın ve en iyiyi elde etmek için umutlu olun”.
Sürekli elinizden gelenin en iyisini yapmak en iyiyi bile daha iyi yapacaktır.
“İleriye bakın”.
Dün, geçip gitmiştir, dünün tüm sorunları da öyle. Yeni olan bugündür ve siz ararsanız fırsatlarla, mucizelerle doludur.
Ve son olarak eksilerinizin artılara dönüşmesi dileğimle;
Ünlü bir iş adamı, bir gün çelik işleyen fabrikalarından birini denetliyordu. Fabrikasından yeterince verim alamadığını düşünüyordu. Bunun nedenini ustabaşına sordu:
– Ustabaşı, sen becerikli birisin neden fabrikadan yeterince verim alamıyoruz?
Ustabaşı cevap verdi:
– Patron, bütün işçilere göz açtırmadım. Çok çalıştırdım. Az çalışırlarsa işten atmakla dahi tehdit ettim. Fakat yeterince verim alamadık.
İş adamı fabrikadaki işçilerden birine sordu:
– Bugün kaç ton çelik işlediniz?
–On iki, dedi.
İş adamı fabrikanın görünen bir yerine büyükçe “12” yazdı ve çıkıp gitti. Gece vardiyasının işçileri geldiklerinde 12 rakamı ne anlama geliyor diye sordular. Gündüz vardiyası işçileriniden biri cevapladı:
– Patron bugün bize kaç ton çelik işlediğimizi sordu; 12 ton diye cevap verdik. Buraya 12 yazdı ve gitti, dedi.
Ertesi gün iş adamı tekrar fabrikaya geldi. Yazdığı 12 rakamı silinmiş ve yerine 15 yazılmıştı. Gündüz vardiyası işçileri geldiklerinde 15 yazısını gördüler. Gece vardiyası işçileri daha iyi iş çıkarmıştı.
Gece vardiyası işçilerinden daha üstün olduklarını ispat etmek için büyük bir gayretle çalıştılar ve yere 18 yazdılar. Kısa sürede fabrikanın verimi o civardaki bütün fabrikaları geçti.
Nasıl olduğunu iş adamı şöyle açıkladı:
“Daha verimli olmak için şirket içinde rekabet hissi uyandırılmalıdır. Amaç çalışanları daha çok çalışmaya sevk etmek yerine birbirlerine üstün gelmeye teşvik etmektir. Üstün gelme hissi, insanların ruhunu coşturur. Hayatta başarıyı yakalayan her insanı mutlu eden; başarılı olduğu, üstün geldiğini düşündüğü işi yapmaktır. Çünkü bu başarı ile kendisini ifade etme imkânı bulur, kendisini değerli ve üstün hisseder. Bu sebepledir ki, bir oturuşta yüz tane hamburger yeme, elli bardak içki içme gibi manasız yarışmalar yapılır. İnsanları motive eden; üstün gelmek, değerini göstermek isteğidir. Bu nedenle insanlar üstün geleceklerini düşündükleri, kendi becerilerini ortaya çıkarabilecekleri işler için teşvik edilmelidir.”

Teşekkürler.
Merven Deniz ARI

MO-Tİ-VAS-YON” için 3 yorum

  1. Teşekkürler yazınız çok güzel eğitici öğretici olmuş.
    Çok akıcı yalın bir dille anlatmış sınız . Tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir