KURUM KİMLİĞİ VE KÜLTÜRÜ İÇİN OLMAZSA OLMAZ DEPARTMAN

KURUM KİMLİĞİ VE KÜLTÜRÜ İÇİN OLMAZSA OLMAZ DEPARTMAN

Kurumsal İletişim departmanı, bir işletme ya da kurumun iç iletişiminden sosyal medya hesaplarına, web sayfasından potansiyel müşterisine ve hedef kitlesine ulaşmak için uyguladığı stratejisini yöneten birimdir.

Bu birim için; medya ile olan ilişki, müşteriyle olan ilişki kadar önemlidir. Her bir potansiyel kişi ya da kurumu işbirliğine çevirmek için uğraşan pazarlama ve satış temsilcisi, kurumsal iletişimin medya ile olan başarılı ilişkisi sonucunda birçok potansiyele ulaşma imkânı elde etmektedir. Bu olumlu ilişki kurumun bilinirliğini ve tanınırlığını artırdığı gibi geriye gitmesinin önüne geçmektedir.

Çağımızda medya kavramı sadece tek bir alanda değil, teknoloji sayesinde anlık olarak iletişim ve haberleşmeye imkân tanıyan bir hal almıştır. Örneğin sosyal mecralar sayesinde hiç zaman kaybetmeden dünya takip edilmekte, bu sayede kuruma yeni katma değer kazandırılabilmektedir. Çünkü dünyanın bir ucundaki değişim, alanının uzmanları tarafından kuruma uyumlu hale getirilip geliştirilebilmektedir.

Böylece kurum gazete, dergi gibi basılı medya araçlarının yayınlanmasını beklemeden, sosyal mecralar ve web siteleri aracılığıyla gelişen dünyayı izleyebilmekte ve kısa sürede yaptığı analizle karar alabilmektedir.

Gelişen dünyaya ayak uydurabilmenin ötesinde kurumların ilerlemesi için işletmelerin bünyesinde bulunan AR-GE departmanı, insan kaynakları departmanı gibi Kurumsal İletişim departmanı da firmaların olmazsa olmazları arasında bulunmaktadır.

Çünkü kurumsal iletişim, medya ilişkileri dışında kriz iletişiminden reklama, örgütsel iletişimden markaya kadar birçok alanı kapsamaktadır.

Güçlü bir kurum kültürü ve kurum kimliğinin devamı için kurumsal iletişim bölümü her işletmede oluşturulması gereken hayati bir birimdir.

Yerinde saymak istemeyen, bilimsel gelişmeleri uygulayan, teknolojiyi hayata geçiren, hedefi insanlığa hizmet olan her kuruluş mutlaka kurumsal iletişim birimine bünyesinde yer vermeli ve bütçe ayırmalıdır.

 

Adres Patent

Kurumsal İletişim Sorumlusu

 ALİ ŞAR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir