NEDEN KURUMSAL İLETİŞİME İHTİYAÇ DUYULUYOR?

NEDEN KURUMSAL İLETİŞİME İHTİYAÇ DUYULUYOR?

Kurumsal iletişim, şirketinizin kimliğini kurumsal imaja dönüştürmenizin en önemli parçalarından birisidir.

Kurumsal iletişim; pazarlama ve satışa yönelik iletişim alanlarının dışındaki tüm alanları, stratejik açılımlarla yönetilen bir sistem haline dönüştürür. Bu dönüşüme ayak uydurmak, iç ve dış iletişimde daha güçlü olmak, bilinirliği arttırmak için şirketlerin geleneksel yöntemlerini kapsayan sürekliliğin sağlanması gerekir.

Kurumsal iletişim; halkla ilişkiler, yatırımcı iletişimi, çalışan iletişimi, toplum iletişimi, reklamcılık, medya iletişimi, teknik iletişim, eğitim ve çalışan gelişimi, pazarlama ve yönetim iletişimi gibi geleneksel disiplinleri kapsar.  Tüm bunlar bir şirketin itibarını doğrudan etkileyen konulardır. Özellikle kurumsal iletişim faaliyeti yürüten firmalar “Kurum Yönetimi” konusunda daha duyarlı bir hale gelir.

Kurumlar, iç iletişime dönük hazırlanan aktivitelerin yardımıyla itibarlarını daha güçlü kılar ve bilinilirliklerini arttırırlar.  Buna örnek olarak; 1988 yılında Almanya’da yapılmış olan bir araştırmaya göre, işlerinden memnun olan çalışanların %82’si kendilerini kurumları hakkında her zaman için “çok iyi” bilgilendirilmiş olarak hissedenlerdir. Buna karşın işinden memnun olmayan kişilerin %77’ si kurumlarından yeterli bilgi alamadıklarını vurgulayanlardır. Bu araştırma sonuçları, kurumun çalışanlarının verimliliklerinin artması için kurum içi iletişimin ne kadar etkili olduğunu kanıtlar. Daha güçlü bir iletişim sağlamak ve bilinirliğinizi arttırmak için iletişim ağının 3 ana maddesini dikkate almalısınız.

Bilgilendirme; Şirket içerisinde gerçekleşen her türlü değişimin, aktivitenin, şirket politikasının, yapılan iç ve dış iletişime dönük çalışmaların kurum içerisindeki çalışanlarla paylaşılması ve bu konularda bilgilendirilmeleri gerekir.

Yönetmek; Hedefe ve çalışanlara yönelik konuşmalar, işletme yönetimiyle görüşme saatleri, yönetimle bir araya gelmek, kişisel görüşmeler, kişisel mektuplar, kurum yönetiminin kurallarının yazılması ve yönetim prensiplerinin yazılı olarak belirlenmesi ve tüm bu süreçlerin yönetilmesi gerekir.

Motivasyon; Şirket içerisinde çalışanların motivasyonlarını arttırmak önemlidir. Bunun için; eğitimler, toplantılar, kutlamalar, şirket dışında buluşmalar ve kültürel aktiviteler düzenlenmelidir.

Kurum içi iletişim çalışmalarında, vermek istediğiniz mesaj doğrultusunda, aktivite planlamalarının yapılması önemlidir. Planlanmış olan bu aktivitelerin çok yönlü amaçları olabilir. Örneğin;

  • Çalışanlar arasındaki iletişimin daha aktif ve hızlı olmasını sağlayabilir.
  • Planlanan aktiviteler genellikle sosyal sorumluluk projeleriyle ilişkilendirilir. Firmalar, sosyal sorumluluk projelerine katılarak hem topluma hem de marka bilinilirliklerine katkı sağlar. Bu projelere şirket çalışanları genellikle gönüllü olarak katılırlar. Sosyal sorumluluk projelerinin toplum, şirket ve çalışan açısından çok yönlü yararları vardır.
  • Yönetim ve şirket çalışanları arasındaki iletişimin güçlenmesi; özgüvenlerin ve iş tatminlerinin daha yüksek hale gelmesini sağlar aynı zamanda stresle daha kolay baş edebilmeyi ve yaratıcı sorun çözme yeteneklerinin gelişmesini kolaylaştırır.
  • Grup çalışması şeklinde yapılan projelere katılan çalışanlar, liderlik becerilerini ve kişiliklerinin gelişmesini sağlayan deneyimler yaşarlar.
  • Böyle bir projeye katılan çalışanların kuruma olan bağlılığı artar ve bu da dolaylı olarak iş performansının ve motivasyonunun yükselmesine yansır.

Son yıllarda trend olan kurumsal iletişim, kurum itibarını korumakla yükümlü olduğu kadar iç iletişimin doğru yönetilmesiyle çalışanların ve yönetim kadrosunun kurum içerisinde daha mutlu, motive, üretken ve kuruma daha bağlı olmasına da katkıda bulunmalıdır.

—————————————————————————————————————————————–

SUZAN BOZDOĞAN BİYOGRAFİSİ

1986 yılında Elazığ’da doğdu. 2004 yılında Mithat Paşa Kız Meslek Lisesi ’sinden mezun olduktan sonra muhasebe ve bilgisayar üzerine eğitim alarak kendini bu alanda geliştirdi. Eğitimin yanı sıra bir işte uzmanlaşmanın ve o işi öğrenmenin en etkili yolunun sahada çalışarak olduğuna inandı. Bu düşünceyle, 2004 yılında girdiği Ajans A Reklamcılık Yayıncılık Ajans’ında uzun soluklu serüvenine başladı. Çalıştığı süre boyunca tek bir alana takılmadan birçok görevde ve projede yer alarak çok yönlülüğünü kanıtladı.  İşe Finans bölümüyle başlayıp, PSM Dergisi’nin tüm reklam satışları, Operasyonel Koordinasyon, abonelik ve içerik planlama işlemlerinin yönetilmesi ve dergi röportajlarının ayarlanması gibi operasyonel tüm faaliyetlerin yürütülmesini sağladı. Ajansta bir çok departmanda yer aldı; Müşteri İlişkileri Direktörlüğü ve Kurumsal İletişim Direktörlüğü’nün yürütülmesinde görev aldı. 2014 yılına kadar çalıştığı ajansta tüm alanlarda uzmanlık kazandıktan sonra 2015 yılında NND YAPI A.Ş ile yoluna devam etti. Hala çalışmakta olduğu NND YAPI A.Ş’de Kurumsal İletişim Direktörlüğü yapmaktadır. Aynı zamanda akıllı telefonlara uygulamalar çıkaran NND SOFT yazılım şirketinin Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya çalışmalarını yürütmektedir.

DEĞERLERİ:

Müşterilerle ve kurumlarla olan iletişimi anlaşılır ve güvenilir kılmak.

Kurum iç ve dış iletişimlerini yönetmek.

Teknolojinin hızla geliştiği bu dönemde yenilikleri takip etmek ve onlara entegre olmak.

Bilginin önemini bilerek öğrenmeye hep açık olmak.

İletişimde samimi ve saygılı olmak.

Kurumların taleplerine yönelik çözümler sunmak.

HOBİLERİ:

Farklı yerleri gezip, farklı kültürler öğrenmek. Edebiyat, kişisel gelişim ve eğitim ağırlıklı kitaplar okumak. Yürüyüş ve spor yapmak. Eğitici seminerlere katılmak. İnsan psikolojisi ve davranışları üzerine makaleler okumak. Tiyatroya, sinema, konserler ve müzikallere gitmek.

 

 

NEDEN KURUMSAL İLETİŞİME İHTİYAÇ DUYULUYOR?” için bir yorum

  1. Değerlendirmeleri çok doğru ve faydali buldum tespitler yerinde kurumsal iletişimi doğru kullanildiginda gercekten daha mutlu sirketler ve calismaktan mutluluk duyan personeller bulabilcegiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir