İ.K’da BEN

İ.K. da BEN

Daha başlıkta bu kelimeyi görünce siz de benim gibi yüzünüzü ekşittiniz mi?

BEN…

Bu ‘BEN’ kelimesi başlı başına bir derttir. Çünkü hayatında bu kelimeyi sürekli kullanan insanlar egoist, bencil ve yalnızdırlar. Hep dikkatleri kendi üzerlerine çekmek isterler. Her konuda araya girerler ve ben öyleyim ben böyleyim diye kendilerinden bahsederler. Çocukluk yıllarımızda bile böyle bir kaç arkadaşımız mutlaka olmuştur. Bu yüzden bu insanlar günümüzde karşımıza her yerden çıkabilmektedirler.

İşte insan kaynaklarında da bu ‘BEN’ kelimesi başlı başına kocaman çözüm kelimesidir. İş yaşamım boyunca ‘BEN’ kelimesini kullanan insanları egoist, tribal enfeksiyona yakalanmış, hastalıklı insanlar olarak görmüşümdür ki her ‘BEN’ dediklerinde, ‘BİZ’ diye düzelterek iyileştirmeye çalışmışımdır…

Eğer iş başvurusu yapan aday, çalışan personel ya da bir yönetici ‘BEN’ kelimesini sürekli kullanıyor ise, bu kişinin kendinden başka kimseye faydası yoktur. Ekip çalışmasına yatkın değildir ve tek başına başarılı olmak ister. Bu uğurda her türlü yolu dener, başarısızlığa asla ortak olmaz, karşısındakinin fikrini önemsemez, önemsediği fikri kendi fikri gibi empoze eder.

İş yaşamımızda başlarda sürekli ‘BEN’ kelimesini kullanan kişiler çok çekici, bilgili, başarılı gibi gelebilir size ancak daha sonra çalışma ortamındaki yaşam kalitenizi düşürmeye başlarlar.

Ekip çalışmasının temel kurallarından biri de ‘BİZ’ olabilmektir. Başarının ortağı olduğumuz gibi, başarısızlığın da ortağı olmak zorundayız. İş yaşamında ‘BEN’ kelimesinin zararları zaman içerisinde çalışanı yalnızlaştırmakta ve artık kendini işyerine ait hissetmememize sebep olmaktadır. Durum bu olunca ‘’başarısızlık’’ da göbek adınız gibi sizi hiç bırakmaz.

Başarılı insanların hikayelerini araştırdığınızda mutlaka arkalarında güçlü bir ekip olduğunu göreceksiniz. Hiç bir başarının sahibi ‘BEN’ demez. İnsan Kaynaklarının aşık olduğu kelimedir ‘BİZ’  kelimesi. Başarısızlık yıldırmaz, aksine bir sonraki başarı için törpüler, törpüler, törpüler bizi…

Çocukluğunuzdan yola çıkarak düşünün bakalım, tek başına oyun oynamanın verdiği zevk ile bir kaç arkadaşınızla beraber oynadığınız oyunun verdiği zevki aynı mı?

Bu yüzden biz İ.K. çalışanlarının görevi; mümkün oldukça ‘BEN’ merkezli kişileri yaşamımızdan uzaklaştırmak, yerine onlara ‘BİZ’ kelimesinin sihrini aşılamaktır. Sonuçta biz İ.K. çalışanlarının olmazsa olmaz kuralı ‘BİZ’ olabilmek değil midir?

Şu an hepiniz iş yerinizdeki sürekli ‘BEN’ kelimesini kullanan kişileri düşünmeye başladınız bile…

Hadi bakalım şimdi tüm İ.K. çalışanları ‘BEN’ cileri iyileştirmeye başlasın….

 


13 aralık 1983 Ankara'da doğdu. Lise eğitimini Nevşehir'de tamamladı. Esasında iki lise mezunluğu bulunmakta.Düz Liseyi bitirdikten sonra, Hızlandırılmış çocuk gelişimi eğitimini tamamlayarak, Mucur Çok Programlı Lisesinin Çocuk Gelişimi Bölümünü de bitirdi. Üniversite olarak Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümüne kayıt yaptırıp dondurmak zorunda kaldı.Çalışmaya hayatına Turizm sektöründe başladı ve bu sektörde devam etti. 2004 yılında Dedeman Kapadokya Hotel'de F&B departmanında işe başladı. Çalışma hayatında ki insan ilişkilerinin iyi olması ve o dönemdeki yöneticilerinin destekleri ile İnsan Kaynakları Departmanında gönüllü olarak 6 ay eğitim aldı. Bir süre sonra hem F&B departmanında mesai saatleri dışında gönüllü olarak İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. İnsan Kaynakları serüveni böylelikle başladı.2008 yılında Denizışığı Otelcilik bünyesinde İnsan Kaynakları Sorumlusu olarak işe başladı. Temmuz 2017 yılında bu görevinden ayrıldı. İnsan kaynakları alanında yaklaşık 13 yıl alaylı olarak çalışmakta olan Buket Şilan Güngören Üniversite eğitimini de tamamlayarak İnsan Kaynakları alanında uzun bir süre daha yol kat etmeyi planlıyor. 13 yıllık Evli ve  kariyer sevdası yüzünden henüz çocuğu yoktur. Yalnız kalmak en büyük hobisi olup, dans etmeyi, gezmeyi, teşbih sanatı güçlü yanı ile insanları güldürmeyi,  yargıtay kararları okumayı seven biridir. Değerleri; Dürüstlük; insan hayatının her evresinde dürüstlükten vazgeçmediği sürece kazanacağı inancındadır. Saygı; insanlara ve değer yargılarına saygılıdır. Bilgi; bilgiye aşık,tek bir bilgiyle yetinmeyen sürekli araştırmayı seven biridir. Koruyucu; Hayatının her evresinde değer verdiği insanları koruyucu iç güdüsüne sahiptir. Sunmuş olduğu hizmetler Mesleki deneyimi ve bilgi birikimi yettiğince özellikle özlük,iş kanunu , bordro alanlarında yeni i.k. cılara desek olmak. Şimdilerde Sinem Işık Hanım'ın projelerinde gönüllü çalışma

Buket Şilan Güngören Biyografisi

13 aralık 1983 Ankara’da doğdu. Lise eğitimini Nevşehir’de tamamladı. Esasında iki lise mezunluğu bulunmakta.Düz Liseyi bitirdikten sonra, Hızlandırılmış çocuk gelişimi eğitimini tamamlayarak, Mucur Çok Programlı Lisesinin Çocuk Gelişimi Bölümünü de bitirdi. Üniversite olarak Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümüne kayıt yaptırıp dondurmak zorunda kaldı.Çalışmaya hayatına Turizm sektöründe başladı ve bu sektörde devam etti. 2004 yılında Dedeman Kapadokya Hotel’de F&B departmanında işe başladı. Çalışma hayatında ki insan ilişkilerinin iyi olması ve o dönemdeki yöneticilerinin destekleri ile İnsan Kaynakları Departmanında gönüllü olarak 6 ay eğitim aldı. Bir süre sonra hem F&B departmanında mesai saatleri dışında gönüllü olarak İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. İnsan Kaynakları serüveni böylelikle başladı.2008 yılında Denizışığı Otelcilik bünyesinde İnsan Kaynakları Sorumlusu olarak işe başladı. Temmuz 2017 yılında bu görevinden ayrıldı. İnsan kaynakları alanında yaklaşık 13 yıl alaylı olarak çalışmakta olan Buket Şilan Güngören Üniversite eğitimini de tamamlayarak İnsan Kaynakları alanında uzun bir süre daha yol kat etmeyi planlıyor.

13 yıllık Evli ve  kariyer sevdası yüzünden henüz çocuğu yoktur.

Yalnız kalmak en büyük hobisi olup, dans etmeyi, gezmeyi, teşbih sanatı güçlü yanı ile insanları güldürmeyi,  yargıtay kararları okumayı seven biridir.

Değerleri;

Dürüstlük; insan hayatının her evresinde dürüstlükten vazgeçmediği sürece kazanacağı inancındadır.

Saygı; insanlara ve değer yargılarına saygılıdır.

Bilgi; bilgiye aşık,tek bir bilgiyle yetinmeyen sürekli araştırmayı seven biridir.

Koruyucu; Hayatının her evresinde değer verdiği insanları koruyucu iç güdüsüne sahiptir.

Sunmuş olduğu hizmetler

Mesleki deneyimi ve bilgi birikimi yettiğince özellikle özlük,iş kanunu , bordro alanlarında yeni i.k. cılara desek olmak.

Şimdilerde Sinem Işık Hanım’ın projelerinde gönüllü çalışma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir